سایت نقطه نظر تلاشی برای رفع ابهامات و تعصبات عامه مردم راجع به دیانت بهائی است.

برگرفته از: http://news.persian-bahai.org/1285

۲۷ شهريور ۱۳۹۷ (۱۸ سپتامبر ۲۰۱۸)

صنعا، یمن – مقامات حوثی یمن که از سوی ایران حمایت می‌شوند، روز شنبه در دادگاهی حدود ۲۰ بهائی را با یک رشته اتهامات بی‌اساس مورد هدف قرار دادند. این اقدام زمانی صورت می‌گیرد که رهبر حوثی‌ها مردم را به انجام خشونت علیه بهائیان و دیگر اقلیت‌های مذهبی تحریک کرده است.

این اتهامات پوچ، شامل جاسوسی و ارتداد، در ابتدا به افرادی از جامعۀ بهائی وارد شد که مسئولیت‌های اداری جامعۀ بهائی را به عهده دارند اما به تدریج به سایر بهائیان یمن از جمله یک دختر نوجوان نیز بسط یافته‌اند.

جلسه دادگاه روز شنبه تنها با حضور قاضی، دادستان و دیگر مسئولین دادگاه برگزار شد و هیچ‌یک از بهائیان و وکلای ایشان از برگزاری چنین دادگاهی مطلع نشده بودند. جلسۀ بعدی دادگاه برای روز ۲۹ سپتامبر در صنعا تعیین شده است که قاضی از غایبین دادگاه اول برای حضور در این جلسه دعوت کرده است.

خانم بانی دوگال، نمایندۀ ارشد جامعۀ جهانی بهائی در سازمان ملل متحد گفت: «این اتهامات بسیار نگران‌کننده هستند و نشانۀ شدت گرفتن فشار بر بهائیان است. این افزایش فشار در حالی صورت می‌گیرد که جامعۀ بهائی این کشور مورد تهدید بوده و بحران انسانی در یمن نیازمند توجه فوری و اضطراری است.»

«ما به دلایل زیادی نگران امنیت جامعۀ بهائی در یمن هستیم و از جامعۀ بین‌المللی تقاضا داریم از مقامات صنعا بخواهند بلافاصله این اتهامات پوچ، غیرواقعی و بی‌اساس علیه افرادی بی‌گناه را که تنها به دلیل باورهای دینی‌شان و از روی بدخواهی محکوم شده‌اند، لغو کنند.»

این اتهامات که انگیزه‌های مذهبی دارد توسط مقامات حوثی در جلسه دادگاه روز شنبه در پایتخت این کشور، صنعا در حالی مطرح شدند که تلاش‌های سیستماتیک برای سرکوب بهائیان یمن در جریان است از جمله از طریق نفرت پراکنی، بازداشت، زندانی کردن، و صدور حکم اعدام.

خانم دوگال اضافه کرد: «شیوه ای‌که حوثی‌ها جامعۀ بهائی یمن را هدف قرار داده‌اند به شکلی وحشتناک یادآور اذیت و سرکوب بهائیان ایران در دهه ۱۹۸۰ است که طی آن رهبران جامعۀ بهائی، بازداشت و کشته شدند.»

عبدالمالک الحوثی، رهبر حوثی‌ها، در یک سخنرانی تلویزیونی https://www.bic.org/news/inflammatory-speech-houthi-leader-targets-bahai... در ماه مارس، نسبت به آیین بهائی با هتاکی و بی‌حرمتی سخن گفت. او مردم را به خشونت تحریک کرد و از آن‌ها خواست که از کشورشان در مقابل بهائیان و سایر اقلیت‌های دینی دفاع کنند.

قانون تبعیض نژادی استرالیا (۱)

نوشتۀ مایکل کِرتوتی ‌(Michael Curtotti) (۲)

۱۱ آگوست ۲۰۱۷
ترجمۀ مهرداد جعفری

بسیاری از نفوس جامعۀ امروزی تنوّع فرهنگی و تنوّع نژادی را تا حدِّ زیادی به عنوان نحوۀ عادی و معمولی زندگی قبول نموده و این امر نکته ای است که در این دوران اخیر امری عادی گردیده. هنگامی که دیانت بهائی به استرالیا رسید زمانی بود که استرالیا فقط معتقد به قانونی بود که فقط سفید پوستان دارای حقوق اجتماعی بودند که باعث نگرانی و آزردگی بسیاری از تازه بهائیان شده بود. چگونه می توانستند احکام تساوی دیانت بهائی را با آنچه که جامعه از ایشان تقاضا داشت تطابق دهند؟

این دوران زمانی بود که حضرت ولیِّ اَمرُالله هدایت جامعۀ بهائی را به عهده داشتند. بطور عمومی جواب این سؤال بسیار ساده و روشن بود زیرا حضرت بهاءُالله برای یگانگی نوع بشر ظهور فرموده بودند و این نکته به عنوان اصلی مذهبی، فلسفی و حقیقتی عملی اعلام شده بود.
ولی زمانی طول کشید تا این که این مسأله مطرح گردید. فقط پنج سال بعد از استقرار دیانت بهائی در استرالیا بود که حضرت ولیِّ اَمرُالله نامه ای دریافت نمودند که مسألۀ قانون تبعیض نژادی استرالیا در آن مطرح شده بود. جوابیۀ صریح حضرت ولیِّ اَمرُالله در زیر آمده.

«در رابطه با سؤال مربوط به «قانون تبعیض نژادی» استرالیا کاملاً مشخّص است که این قانون انعطاف ناپذیرِ جدا نمودن افراد آسیائی با رنگ پوست متفاوت با تعالیم دیانت بهائی کاملاً مغایر است.

حضرت بهاءُالله و حضرت عبدُالبهاء به وضوح و صراحت کامل فرمودند که لازم است از تمامی تعصّبات نژادی و ملّی جهت تساوی عدالت و حقوق بشر اَعَمّ از هر نوع نژاد و رنگ پرهیز نمود. این که سفید پوستان بزور کشوری که قبلاً متعلق به بومیان غیرسفید پوست بوده به کشور خویش ملحق نمایند و دیگر به غیر سفید پوستان اجازه ندهند که در آن مملکت اقامت نمایند، بخصوص کشوری به وسعت استرالیا که مناطقی از آن دقیقاً برای زندگی غیر سفید پوستان مناسب تر از سفید پوستان است واضحاً و مسلماً بی عدالتی محض است.» *

گرچه دریافت چنین جوابی برای آنانی که تبعیض نژادی را امری «عادی» محسوب می نمودند بسیار شگفت آور بود ولی جهت بهبودی جامعه تصمیم به تغییر دادن شرایط نامناسب موجود گرفته شد.