سایت نقطه نظر تلاشی برای رفع ابهامات و تعصبات عامه مردم راجع به دیانت بهائی است.

لوحِ حضرت بهاءُالله خطاب به پاپ پیِ نهم (۱)

نوشتۀ مایکل کِرتوتی ‌(Michael Curtotti) (۲)

۱۴ آگوست ۲۰۱۷
ترجمۀ مهرداد جعفری

در سال ۱۸۶۹ هنگامی که حضرت بهاءُالله مقیم عکّا بودند لوحی از قلمِ حضرتشان خطاب به رهبر کاتولیک های جهان، پاپ پیِ نُهُم نازل گردید که متأسفانه تاریخ شاهد این که جوابیه ای دریافت نموده باشند نیست و مانند دیگر الواحِ خطابیه به پادشاهان و حکمرانان انتظار جوابی هم نبود.

این لوح مبارک شامل بیانِ «اِخْرِقِ الاَحجابَ قَدْ اَتیٰ رَبُّ الاَربابِ فیٖ ظُلَلِ السَّحابِ» [مضمون به فارسی: حجاب ها را پاره کن به تحقیق که ربُّ الاَرباب در سایه های ابر آمد.] که اشاره صریحی است به علائمی که در مورد رجعتِ حضرت مسیح در انجیل مقدّس ذکر گردیده می باشد. حضرت بهاءالله به همین منوال چنین ادامه می دهند «اِنَّهُ اَتیٰ مِنَ السَّماءِ مَرَّةً اُخْریٰ کَما اَتیٰ مِنها اَوَّلَ مَرَّةٍ.» [مضمون به فارسی: بدرستی که او بار دیگر از آسمان آمد چنان که بار اوّل نیز از آسمان آمد.] و پاپ را اِنذار می فرمایند که مبادا نسبت به ایشان رفتاری «مخالف» نمایند آن طوری که فریسیون نسبت به حضرت مسیح روا داشتند.

قسمت اوّل این پیام نقطۀ عطفش «عِلم» است که از همان اوّلین کلام ظاهر است و به اهمیّت یافتن عِلمِ (حقیقی) و خَرقِ حِجابی که عِلمِ حقیقی را مسدود می سازد و باید از آن دوری کرد اشاره می فرمایند.

«اُذْکُرْ اِذْ اَتَی الرُّوحُ اَفتیٰ عَلَیهِ مَنْ کانَ اَعلَمَ عُلماءِ عَصْرِه فیٖ مِصْرِه وَ آمَنَ بِهٖ مَنْ یَصْطادُ الحُوتَ فَاعْتَبِرُوا یا اولِی الاَلبابِ... ما اَقبَلَ اِلَی الوَجهِ اِلّا عِدّةٌ مَعدُوداتٌ مِنَ الّذّینَ لَمْ یَکُنْ لَهُمْ عِزٌّ بَینَ النّاسِ وَ الیَومَ یَفتَخِرُ بِاسْمِهٖ کُلُّ ذیٖ عِزٍّ وَ سُلطانٍ.‌‌» [مضمون به فارسی: یاد آور زمانی را که روحْ [حضرت مسیح] آمد کسی که عالم ترین علماءِ زمانش در شهرش بود علیه او فتوا داد و کسی که ماهی صید می کرد [پطرس] به او ایمان آورد. پس عبرت بگیرید ای صاحبان عقول... جز عدّه ای معدود که بین مردم عزّت و قدرتی نداشتند به سوی او اقبال نکردند و امروز هر صاحب عزّت و قدرتی به اسم او افتخار می کند.]

امروزه همان روش و رفتار نسبت به حضرت بهاءُالله باز هم مشاهده می شود که همیشه این رسم در ادیان برقرار بوده.

همان طوری که در لوحِ مبارکِ احمد http://noghtenazar.org/node/1740 مطالعه گردید حضرت بهاءُالله می فرمایند:

«اِن تَکفُرُوا بِهذِهِ الایاتِ فَبِاَیِّ حُجَّة آمنَنتم بِالله مِن قَبلُ هاتُوا بِها» ۳ [مضمون به فارسی: اگر به این آیات کفر می ورزید پس به کدام حجّت از قبل به خدا ایمان آوردید؟ دلیلتان را بیاورید.]

حضرت بهاءُالله می فرمایند که حبس و زنجیر را قبول فرمودند تا آن که ارواحِ نفوس از قیدِ نَفْسْ و هَویٰ آزاد گردند و همچنین اشاره فرمودند که حتّی امر حضرتشان از میان اقیانوس ها هم سر بر خواهد آورد. http://noghtenazar.org/node/1724

حضرت بهاءُالله با بیانات مخصوصۀ پندآموز به پاپ می فرمایند:

«بِعْ ما عِندَکَ مِنَ الزّینَةِ المُزَخرَفَةَ ثُّمَّ اَنفِقها فیٖ سَبیلِ اللهِ مُکَوِّرِ الّلّیلِ وَ النّهارِ دَعِ المُلکَ لِلمُلوکِ وَ اطْلُعْ مِنْ اُفُقِ البَیتِ مُقبِلاً اِلَی المَلکوتِ وَ مُنقطِعاً عَنِ الدّنیا ثُّمَّ انْطِقْ بِذِکرِ رَبِّکَ بَینَ الأرضِ وَ السّماءِ کَذلِکَ اَمَرَکَ مالِکُ الأسماءِ مِنْ لَدُنْ رَبِّکَ العَزیزِ العَلّامِ. اِنْصَحِ المُلوکَ قُلْ اَنِ اعْدِلُوا بَیْنَ النّاسِ اِیّاکُمْ اَنْ تَجاوَزُوا ما حُدِّدَ فِی الکِتابِ هٰذا یَنبَغیٖ لَکَ اِیّاکَ اَنْ تَتَصَرَّفَ فِی الدّنیا وَ زُخرُفِها دَعْها لِمَنْ اَرادَها وَ خُذْ ما اُمِرْتَ بِهٖ مِنْ لَدُنْ مالِکِ الاِختِراعِ.» [مضمون به فارسی: آنچه را که از زینتِ ظاهره داری بفروش سپس آن را در راه خدایی که گردانندۀ شب و روز به یکدیگر است انفاق کن. مُلک و پادشاهی را برای ملوک رها کن و از افقِ خانه در حالی که رو بسوی ملکوت داری و از دنیا گسسته ای بیرون آی. سپس بین زمین و آسمان به ذکر پروردگارت نطق کن. این چنین مالک اسم ها تو را از جانب پروردگارِ عزیزِ بسیار دانایِ تو امر می کند. ملوک را نصیحت کن بگو بین مردم عدالت کنید مبادا از آنچه که در کتاب آسمانی حکم شده تجاوز کنید این شایستۀ توست مبادا در دنیا و زینت ظاهره اش تصرّف کنی آن را برای کسی که آن را می خواهد رها کن و آنچه را که از جانبِ خداوندِ مالکِ اختراع به آن امر شده ای بگیر.]

برگرفته از: https://www.tribunezamaneh.com/archives/171161

چرا باورهای مذهبی هر چه بیشتر محبوبیت پیدا می کنند؟

هشتاد و چهار در صد از مردم جهان معتقد به یکی از ادیان هستند و این رشد می تواند چه معنائی برای آینده داشته باشد؟

نوشته هَریت شروود ـ Harriet Sherwood (۱)
ترجمۀ مهرداد جعفری

جمعیت معتقدین به ادیان به چند نفر بالغ می شود؟

اگر تصور دارید که اعتقاد به دین امری است که کهنه شده و مربوط به گذشته می باشد زیرا که بشر در عصر دلیل و استدلال زندگی می کند باید توجّه نمود که امروزه ۸۴٪ از نفوس جهان به یکی از ادیان موجوده معتقدند. اعضاء این جمعیت معتقدین عموماً جوان تر می باشند که در مقایسه با آنانی هم که هیچ گونه تعلقی به ادیان ندارند دارای فرزندان بیش تری هستند. هرچند از جنبۀ جغرافیائی تفاوت های فاحشی در این بررسی دیده می شود ولی از جنبه ای دیگر می توان اظهار داشت که جهان تدریجاً بیش تر به سمت ایمان پیش می رود.

بر اساس آمار مؤسّسۀ 2015 figures
http://www.pewresearch.org/fact-tank/2017/04/05/christians-remain-worlds...
مسیحیان با جمعیتی نسبتاً بالای۳/۲ میلیارد نفر یا ۲٪/۳۱ از جمعیت جهانی بزرگ ترین گروه از مؤمنین را تشکیل می دهند. بعد از مسیحیان جمعیت مسلمانان (۸/۱میلیارد یا ٪۱ /۲۴) و هندوها (۱/۱ میلیارد یا ۱٪/۱۵) و بودائی ها (۵۰۰ میلیون یا ۹٪/۶) می باشند.

دستۀ بعدی از معتقدین نفوسی هستند که به مذاهب سُنتی و مراسم عُرفی پایبندند که در حدود ۴۰۰ میلیون یعنی ۶٪ از جمعیت جهان را تشکیل می دهند. گروه های کم جمعیت تر این دسته شامل سیک ها (Sikhism) بهائیان (Bahai) و جیِن (Jainism) که مجموعاً ۵۸ میلیون نفرند می باشند که آشکارا تا حدِّ معتنابهی یعنی کم تر از ۱٪ هستند. تعداد کلیمیان جهان هم ۱۴ میلیون که ۲٪ /0 جمعیّت جهانند و اکثریت در دو کشور اسرائیل و ایالات متّحده متمرکزند.

در مجموعۀ معتقدین بالا سوّمین گروه بزرگ دیگری می باشد که ذکر نشده که در سال ۲۰۱۵ میلادی ۲/۱ میلیارد و یا ٪۱۶ از جمعیت جهان را در خود گرفته که هیچ تعلّق و اعتقادی به دینی ندارند. ولی این بدان منظور نیست که تمامی این نفوس لزوماً منکرین خدا هستند. بعضی از ایشان و شاید هم اکثریّتشان قویّاً به «روحانیّات» و به قادر متعال و یا خداهای کوچک تر و حتّی نیروی هدایت کنندۀ فراانسانی معتقدند ولی خویشتن را منتسب به سازمان دینی منظمی نمی دانند.

تقریباً تمامی ادیان دارای فرقه های متعدد می باشند. در میان مسیحیان کاتولیک ها (Roman Catholic) (که تقریباً ۳/۱ میلیارد نفر) بزرگ ترین جمعیت می باشند و بقیه پروتستان (Protestants)، ارتدکس شرقی (Eastern Orthodox)، ارتدکس یونانی (Greek Orthodox)، انگلیکن (Anglican) و زیرفرقه های دیگر هستند. در میان مسلمانان می توان از فرقه های سُنّی (که عمدتاً بیش ترین جمعیت را دارند) شیعه، إباضيه، احمدیه و صوفیان را هم نام برد. هندوها هم دارای چهار فرقۀ اصلی می باشند: ویشناویسم (Vaishnavism)، شیوئیسم ( Shivism)، شاکتیسم (Shaktism) و اسمارتیسم (Smartism). بودائی ها هم دارای دو سُنّت یا طریقه می باشند، تراوادا (Theravada) و ماهایانا (Mahayana) که هر کدام هم به گروه های مختلف تقسیم شده اند. به همین منوال کلیمیان هم به کلیمیان ارتدکس (یا مافوق ارتدکس ultra-Orthodox)، کلیمیان محافظه کار و یا اصلاح طلب و گروه های کوچک تر دیگر تعلّق دارند.