بخش سردبیر

http://lab.noghtenazar2.info/taxonomy/term/42

برگرفته از: http://fa.iranpresswatch.org/post/6440/

ماخذ: روزنامه «النّهار»
https://www.annahar.com/article/789498-%D8%A7%D9%84%D9%85%D8%A8%D8%A7%D8...

ترجمه: دیده بان مطبوعات ایران

یازدهم آپریل ۲۰۱۸

«ابتکار عمل یمنی­­ در دفاع از حقوق بهاییان»: فاجعه ای انسانی که ممکن است به قتل عام بیانجامد

http://fa.iranpresswatch.org/wp-content/uploads/sites/2/2018/04/Screen-S...

گروه «ابتکار عمل یمنی­­ در دفاع از حقوق بهاییان» https://www.facebook.com/DefendingBahaiRights/ در بیانیه ­ای تأکید نمود که «امروز ما در شُرُف یک قتل عام جدی فرقه ­ای قرار گرفته­ ایم که حقوق، دارائی و جان اقلیّت ها را عموماً و بهاییان را بطور اخص مورد حمله قرار داده است». بیانیه مزبور اشاره می­نماید که «تمامی افرادی که در داخل و خارج یمن http://fa.iranpresswatch.org/post/category/%DB%8C%D9%85%D9%86/ زندگی میکنند باید در اسرع وقت و قبل از آنکه اتّفاق هولناک و جبران ناپذیری رخ دهد، برای توقف این گونه اعمال غیر انسانی اقدامی جدّی نمایند.»

این بیانیّه ادامه می دهد که سخنرانی عبدالمالک الحوثی «باعث تحریکات مذهبی [علیه اقلیتهای مذهبی] می شود، تنوع جامعه یمن را تهدید می کند و موجب نابودی آنچه که از فرهنگ همزیستی مسالمت آمیز و مدارا بجا مانده است می شود، فرهنگی که از دیرباز شاخصه یمن و مردم آن بوده است. بر ماست که نکات اصلی این سخنرانی ها و اظهارات تازه منتشر شده را مورد بحث قرار دهیم و به تصحیح اطلاعات غلطی بپردازیم که باعث تشویش افکار عمومی و گمراهی رسانه ها شده اند.» در ادامۀ این مطلب آمده است که «این اقلّیت های محروم جامعه نیستند که به تحریف اسلام پرداخته و آن را به چالش میکشند بلکه تهدید اصلی از جانب افرادی است که به نام اسلام به آزار و اذیّت همان اقلیّت ها میپردازند.» مضافاً بر اینکه « برخلاف آنچه که اعلام گردیده، ایران بهاییان را به یمن http://fa.iranpresswatch.org/post/category/%DB%8C%D9%85%D9%86/ نفرستاده است بلکه بالعکس، عمّال و کار گزاران دولت ایران در یمن بسیار فعّال بوده و با کمک ارگانهای دولتی؛ نظیر ادارۀ امنیت ملّی و ادارۀ تعقیب کیفری در صنعا، سعی میکنند که گروهی از هموطنان بهائی را دستگیر و مورد آزار قرار داده و بعضی را از یمن http://fa.iranpresswatch.org/post/category/%DB%8C%D9%85%D9%86/ اخراج و به ایران اعزام دارند. این یک فاجعۀ بزرگ ملّی و امنیتی است که امکانات دستگاه های دولتی برای اذیت و آزار هموطنان و اقلیت های کشور، طبق دستورالعمل و خواسته­ یک کشور دیگر (ایران)، مورد استفاده قرار گیرد و دولت سعی نماید فرزندان کشور را به زور به کشوری دیگر تحویل دهد.»

درگیرِ استقرارِ صلح در میانۀ جنگ (۱)

نوشتۀ مایکل کِرتوتی ‌(Michael Curtotti) (۲)

ششم اگوست ۲۰۱۷
ترجمۀ مهرداد جعفری

همان طوری که قبلاً در یکی از مقاله ها مشاهده کردیم
http://www.noghtenazar.org/node/1712 حضرت عبدُالبهاء در دوران جنگ جهانی اوّل مجموعه الواح فرامین تبلیغی را برای بهائیان آمریکای شمالی صادر فرمودند. در حالی که جهان درگیرجنگ بود حضرت عبدُالبهاء درگیر صلح گردیدند. این اوّلین سری از مقالاتی است که به هدف استقرار صلح نوشته شده که اهمّیّت مقام و موقعیّت این اَلواحِ مبارکه را در حوادثی که در زمان جنگ اتّفاق افتاده مشخّص می نماید. این الواح مبارک بعد از جنگ جهانی به آمریکا رسید.

۲۶ مارچ ۱۹۱۹
امروز نمایندگان ممالک متّفق برای کنفرانس متّفقین وارد پاریس شدند. دولت فرانسه که مسؤول برگزاری این جلسه بود سعی براین داشت که هیچ کشوری به تنهائی و منحصراً قرارداد صلحی با کشور آلمان بر قرار نکند و خسارات وارده از جنگ بر عهدۀ قدرت مرکزی بعد از جنگ باشد. کشتن نفوس هنوز ادامه داشت و بذر جنگ جهانی دوّم هم کاشته شد. در مارس ۱۹۱۶ حدود ده میلیون نفر از بین رفتند.

«... خطاب به بهائیان ایالات شمال شرقی
۲۶ مارس ۱۹۱۶
ای منادیان آسمانی ایّام نوروز است همیشه به یاد آن یاران مهربان هستم و از درگاهِ احدیّت طلب تأئید و توفیق می نمایم تا آن جمع مانند شمع در اقالیمِ آمریک بَرافروزند و نورِ مَحَبَّتُ الله در قلوب روشن نمایند تا انوار تعالیم آسمانی خطّۀ آمریک را مانند این فضایِ نامتناهی به نجومِ هدایتِ کُبریٰ روشن و مزیّن فرماید... خداوند می فرماید «وَ تَرَى الْأَرْضَ هامِدَةً فَإِذا أَنْزَلْنا عَلَيْهَا الْماءَ اهْتَزَّتْ وَ رَبَتْ وَ أَنْبَتَتْ مِنْ كُلِّ زَوْجٍ بَهِيجٍ» [مضمون به فارسی: زمین را می بینی جامد و افسرده و بی روح و بی جنبش، اما همین که آب باران بر آن می پاشیم به جنبش و حرکت درمی آید و فزونی می گیرد و انواع گیاه های بهجت افزا می رویاند.] زمین خاک سیاه است چون فیضِ اَبرِ بهاری ببارد آن خاک سیاه به اهتزاز آید و گل های رنگارنگ برویاند یعنی نفوسِ انسانی چون از عالمِ طبیعت رهائی یابد و گل هایِ اَسرارِ اِلهی برویاند پس باید انسان سببِ نورانیّتِ عالمِ انسانی گردد و تعالیمی که در کتبِ مقدّسه به وحیِ اِلهی نازل ترویج دهد... حال باید شما دهقانِ آسمانی گردید و تخمِ پاک بیفشانید هر تخمی برکتش محدود است ولکن تخمِ تعالیم آسمانی فیض و برکتش نامحدود و در مَمَرِّ قرون و اَعصار مُتّصلْ خرمن ها تشکیل کند...» ۳

۲۷ مارس ۱۹۱۶
کنفرانسِ متّفقین در پاریس افتتاح شد و دو سنگرِ قوایِ آلمان در یپرز (Ypres) تسخیر شد. آلمانی ها حملات هوایی به سولونیکا (Solonika) نمودند. قوای روسیه در ارمنستان از رودخانه گذشتند. کشتار ادامه دارد.