×
صفحه نخستدرباره سایتشرایط استفادهحریم خصوصیتماس با ما
اصول اعتقاداتاخلاقیاتتاریخاجتماعیاحکامادیان دیگراقتصادبشاراتحقوق بشرسیاستپاسخ به اتهاماتشعر و ادبفهرست تمام مقالات
پیامهای مرکز جهانی بهائی اخبار جامعۀ بهائی گشت و گذار در اخبار بخش سردبیر

برای شروع یا قطع اشتراکتان در خبرنامه سایت، آدرس ایمیل خود را در ذیل وارد کنید.

ثبت نام
قطع اشتراک
twittertelegraminstagram
×
ببخشید کجا می‌توانم تمام پیامه ... بسیار پرمحتوی و پرمعنا بود یاد ... مهم نیست بهائیت دین است یا هرچ ... واقعا تاسف آوره.این اتفاق در ا ...
در پاسخ به فصلنامه مطالعات تاریخی شماره های 17 و 20 در پاسخ به ویژه نامه 29 ایّام جام جم ندای حق
یوزارسیف هم خاتم النبیّین بود!وقت آن است كه بدانيم دين بهايي چيستدرد دلی با خانم وزیر بهداشتآیا بهاییان در انتخابات شرکت می کنند؟تخریب گورستان‌ و عدم صدور جواز دفن بهاییان در شماری از شهرهای ایران
img

سایت نقطه نظر تلاشی برای رفع ابهامات و تعصبات عامه مردم راجع به دیانت بهائی است.

کمپین جهانی "آموزش جرم نیست" وسعت بیشتری می‌یابد
1393/11/20

برگرفته از: //news.persian-bahai.org/story/1039

کمپین جهانی "آموزش جرم نیست" وسعت بیشتری می‌یابد

۱۹ بهمن ۱۳۹۳ (۸ فوریه ۲۰۱۵)

آموزش جرم نیست، یک کمپین بین المللی است که توجّه جهانیان را به پاسخ سازندۀ جامعۀ بهائی در قبال اقدامات سیستماتیک دولت ایران برای جلوگیری از دسترسی جوانان بهائی به تحصیلات دانشگاهی جلب می‌کند. روز ۲۷ فوریه روز اقدام بین‌المللی این کمپین است.

در وب سایت این کمپین: //www.educationisnotacrime.me/fa/homepage

که در نوامبر ٢٠١٤ آغاز شد، تلاش‌های گستردۀ مسئولین امور در ایران را در راه اذیّت و آزار بهائیان مورد تأکید قرار داده و سوابق تاریخی آن را ذکر نموده است.

صفحۀ اصلی وب سایت می‌گوید " آموزش در ایران جرم است. اما ما می توانیم این وضعیت را تغییر دهیم." و مردم سراسر جهان را به شرکت در این کمپین دعوت می‌کند.

این کمپین توسّط مازیار بهاری، روزنامه‌نگار و فیلم‌ساز ایرانی-کانادایی که خود در سال ۲۰۰۹ در ایران زندانی شده بود، ترتیب یافته و از مستند شمعی روشن کن که ساختۀ خود ایشان است الهام می‌گیرد.

این فیلم با استفاده از مصاحبه‌ها، داستان‌های شخصی و فیلم‌های آرشیوی که اغلب به طور مخفیانه و با خطرات فراوان فردی از ایران خارج شده‌، نشان می‌دهد که چگونه بهائیان ایران با وجود رویارویی با تضییقات مستمرّ، راه‌های خلّاقی برای پاسخگویی به بی‌عدالتی‌ها یافته‌اند. داستان فیلم به خصوص بر استقامت سازندۀ جوانان بهائی تأکید می‌کند که چطور با ایجاد ترتیباتی غیر رسمی برای دسترسی به تحصیلاتی در سطح دانشگاهی آرزوی خود را به ادامۀ تحصیل ابراز داشته‌اند.

این کمپین به رویدادی بزرگ منتهی خواهد شد به اسم" آموزش جرم نیست برنامۀ زنده ۲۰۱٥"

//www.acehotel.com/calendar/losangeles/education-and-its-disconten…

که قرار است در روز ۲۷ فوریه در لس‌آنجلس برگزار شود، روزی که فیلم شمعی روشن کن در این شهر و در صدها شهر دیگر در سراسر جهان به نمایش گذارده خواهد شد.

یکی از عناصر چشم‌گیر این کمپین حمایتی است که در سراسر جهان کسب کرده است. و آنچه به خصوص قابل توجّه خاصّ هست این است که با وجود تلاش مسئولین امور و رهبران مذهبی ایران در سال‌های متوالی برای به غلط جلوه دادن جامعۀ بهائی تعداد روزافزونی از ایرانیان دفاع از حقوق بهائیان برخاسته‌اند.

آقای بهاری در سپتامبر گذشته: //news.persian-bahai.org/story/1025

در نمایش شب اوّل فیلم خود در لندن گفت " بسیارند مردمی که از بهائیان می‌آموزند." وی اضافه نمود که در گذشته ایرانیان "به سرنوشت بهائیان بی‌تفاوت بودند. ما اهمّیّت نمی‌دادیم که به این موضوع اهمّیّت نمی‌دهیم."

آقای بهاری گفت "امروزه با وجود ادامۀ اذیّت و آزاری که دولت به بهائیان روا می‌دارد و با وجود سعی در جلوه دادن آنان با همۀ جوانب منفی، خیلی از جوانان ایرانی دوستان بهائی دارند."

کمپین "آموزش جرم نیست" پشتیبانی تعداد زیادی از افراد برجسته را به خود جلب کرده است. در میان آنان افرادی از جمله برندگان جایزۀ صلح نوبل، مانند اسقف اعظم دزموند توتو، شیرین عبادی، توکل کَرمان، جودی ویلیامز و مایرید مگوایر می‌باشند. به اضافه، حمایت تعدادی از هنرمندان و روشن‌فکران را هم کسب کرده است از جمله نازنین بنیادی، عبّاس میلانی، محسن مخملباف، آذر نفیسی، امید جلیلی، ایوا لائوو، و محمّد ملکی، رئیس سابق دانشگاه طهران و دیگران.*

بخشی از وب‌ سایت به دادن اطّلاع‌رسانی در بارۀ اینکه چگونه افراد می‌توانند در این ابتکار مشارکت نمایند اختصاص داده شده است. به علاوه، تعداد بی‌شماری ویدیو نیز هم در وب سایت و هم در صفحۀ فیس بوک از طرف مردم در سراسر عالم گذاشته شده که پیغام‌های پشتیبانی خود از حقّ تحصیل بهائیان در ایران را فرستاده‌اند.

فردی در یکی از ویدیوهای وب سایت می‌گوید "تحصیل ابتدایی‌ترین حقّ انسانی است. به مانند … حقّ زندگی، حقّ امرار معاش، امنیّت یا شغل و حقّ مسکن. تحصیل جرم نیست، ابتدایی‌ترین حقّ انسانی است. محروم نمودن انسان از آن جرم است."
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
* وب سایت "آموزش جرم نیست" حاوی اظهارات پشتیبانی ایرانیان برجسته و فعّالین حقوق بشر و ویدیو‌هایی از افراد مختلف در سراسر جهان:

//news.persian-bahai.org/multimedia/slideshow.php?storyid=1039

نظر خود را بنویسید