×
صفحه نخستدرباره سایتشرایط استفادهحریم خصوصیتماس با ما
اصول اعتقاداتاخلاقیاتتاریخاجتماعیاحکامادیان دیگراقتصادبشاراتحقوق بشرسیاستپاسخ به اتهاماتشعر و ادبفهرست تمام مقالات
پیامهای مرکز جهانی بهائی اخبار جامعۀ بهائی گشت و گذار در اخبار بخش سردبیر

برای شروع یا قطع اشتراکتان در خبرنامه سایت، آدرس ایمیل خود را در ذیل وارد کنید.

ثبت نام
قطع اشتراک
twittertelegraminstagram
×
ببخشید کجا می‌توانم تمام پیامه ... بسیار پرمحتوی و پرمعنا بود یاد ... مهم نیست بهائیت دین است یا هرچ ... واقعا تاسف آوره.این اتفاق در ا ...
در پاسخ به فصلنامه مطالعات تاریخی شماره های 17 و 20 در پاسخ به ویژه نامه 29 ایّام جام جم ندای حق
یوزارسیف هم خاتم النبیّین بود!وقت آن است كه بدانيم دين بهايي چيستدرد دلی با خانم وزیر بهداشتآیا بهاییان در انتخابات شرکت می کنند؟تخریب گورستان‌ و عدم صدور جواز دفن بهاییان در شماری از شهرهای ایران
img

سایت نقطه نظر تلاشی برای رفع ابهامات و تعصبات عامه مردم راجع به دیانت بهائی است.

واکنش‌ها به حکم رقت‌انگیز اعدام یک بهائی اهل یمن
1396/10/22

برگرفته از: //news.persian-bahai.org/1232

۱۹ دي ۱۳۹۶ (۹ ژانویه ۲۰۱۸)

صنعا- در طول هفتۀ گذشته بیش از ۱۰۰ تن از وکلا، رهبران فکری و فعالان اجتماعی در اعتراض به حکم اعدام یک بهائی اهل یمن به نام حامد بن حیدر که به دلیل باورهای دینی خود از چهار سال پیش به طور ناعادلانه زندانی شده است واکنش نشان دادند.

در تاریخ دوم ژانویه، دادگاه ویژۀ جرائم صنعا، آقای حیدر را به اعدام در ملأعام محکوم کرد. قاضی محلی صادرکنندۀ این حکم همچنین خواستار انحلال تمامی مؤسسات انتخابی بهائی شده و کل جامعۀ بهائی یمن را در خطر جدی قرار داده است.

با این وجود انتشار خبر این حکم ناعادلانه در صنعا، شهری که تحت کنترل حوثی‌ها است، در سراسر منطقه حمایت از جامعۀ بهائی اوج گرفته است.

واکنش‌ها، به‌خصوص در دنیای عرب قابل‌توجه است. رسانه‌های معتبر خبری، گزارش این حکم را پوشش داده‌اند و اتهامات علیه آقای حیدر را نقض واضح و جدی حقوق بشر خوانده‌اند. در این زمینه طوماری تهیه شده است که تاکنون شمار بالایی از رهبران و افراد سرشناس منطقه آن را امضا کرده‌اند. طرح دفاع از حقوق بهائیان در یمن، گروهی متشکل از فعالان حقوق بشر که در ماه آوریل شکل گرفت با انتشار مطالبی در مورد این خبر به بیش از ده‌ها هزار نفر در سراسر کشور در اطلاع‌رسانی نموده است.

خانم بانی دوگال، نمایندۀ جامعۀ بین‌المللی بهائی در سازمان ملل متحد در نیویورک گفت: «گزارش‌های متعدد حاکی از دخالت دسیسه‌آمیز مقامات حکومت ایران در آزار و اذیت جامعۀ بهائی یمن است.»

صدور چنین حکمی در آزار بهائیان یمن بی‌سابقه است و شباهت زیادی با رفتار ناعادلانه‌ای دارد که با جامعۀ بهائی ایران می‌شود.

آقای حیدر، در روز ۳ دسامبر ۲۰۱۳، بدون هیچ دلیلی و به شکلی خودسرانه در محل کار خود بازداشت شد و از آن زمان در زندان به سر می‌برد. پروندۀ وی به دلیل فقدان کامل روندهای قانونی قابل‌توجه است.

جامعۀ بهائی یمن در سال‌های اخیر به طرز فزاینده‌ای مورد آزار و اذیت مقامات صنعا قرارگرفته است. در حال حاضر شش بهائی در صنعا در زندان به سر می‌برند و از حقوق بنیادین خود محروم هستند.

نظر خود را بنویسید