×
صفحه نخستدرباره سایتشرایط استفادهحریم خصوصیتماس با ما
اصول اعتقاداتاخلاقیاتتاریخاجتماعیاحکامادیان دیگراقتصادبشاراتحقوق بشرسیاستپاسخ به اتهاماتشعر و ادبفهرست تمام مقالات
پیامهای مرکز جهانی بهائی اخبار جامعۀ بهائی گشت و گذار در اخبار بخش سردبیر

برای شروع یا قطع اشتراکتان در خبرنامه سایت، آدرس ایمیل خود را در ذیل وارد کنید.

ثبت نام
قطع اشتراک
twittertelegraminstagram
×
ببخشید کجا می‌توانم تمام پیامه ... بسیار پرمحتوی و پرمعنا بود یاد ... مهم نیست بهائیت دین است یا هرچ ... واقعا تاسف آوره.این اتفاق در ا ...
در پاسخ به فصلنامه مطالعات تاریخی شماره های 17 و 20 در پاسخ به ویژه نامه 29 ایّام جام جم ندای حق
یوزارسیف هم خاتم النبیّین بود!وقت آن است كه بدانيم دين بهايي چيستدرد دلی با خانم وزیر بهداشتآیا بهاییان در انتخابات شرکت می کنند؟تخریب گورستان‌ و عدم صدور جواز دفن بهاییان در شماری از شهرهای ایران
img

سایت نقطه نظر تلاشی برای رفع ابهامات و تعصبات عامه مردم راجع به دیانت بهائی است.

از کمبود امکانات تا بلاتکلیفی زندانیان بهائی
1388/09/23

بازهم متاسفانه هفته گذشته نتوانستیم در خدمت شما باشیم. البته ما مقصر نبودیم. تا آمدیم به خودمان تکانی بدهیم و مقاله را برای انتشار آماده کنیم، اینترنت قطع شد. دلیلش را هم که خودتان می دانید. خلاصه این شد که نتوانستیم در خدمتتان باشیم در عوض این هفته جبران می کنیم.

قبل از اینکه به سخنان جالب یک مرجع تقلید در مورد "سبک خاص" فعالیت بهائیان اشاره کنم، باید از بلاتکلیفی آقای ذبیح الله رئوفی شهروند بهایی ساكن سنندج بگویم. آقای رئوفی در تاریخ 28 مرداد ماه جاری دستگیر و پس از گذشت یك هفته در یك دادگاه غیر علنی و بدون حضور وكیل به اتهام "تبلیغ" به یك سال زندان توام با تبعید به میناب محكوم شد. خب حتما می گویید این که دیگر بلاتکلیفی نیست. اما بدانید و آگاه باشید که نامبرده در تاریخ 30 مهر ماه طبق حكم دادگاه تجدید نظر به 6 ماه حبس توام با تبعید به تویسركان محكوم گردید ولی تا این تاریخ كه یك ماه و نیم از حكم جدید وی گذشته است تاكنون حكم مزبور اجراء نگردیده و نامبرده كماكان بدون ارائه هیچ توضیحی در زندان سنندج محبوس است. جالب آنکه در روز 30 مهر ماه قرار بوده كه این فرد به قید وثیقه آزاد شود ولی وقتی خانواده ایشان به زندان مراجعه می كنند مسئولین زندان از آزادی وی امتناع كرده و حكم جدید وی را به خانواده اش ابلاغ می كنند .به این نمی گویند بلاتکلیفی؟

در حالی که آقای رئوفی بلاتکلیف در زندان سنندج محبوس هستند، آیت الله صافی، صاف و پوست کنده، خبر از سبک خاص فعالیت بهائیان دادند. البته دست ایشان درد نکند، اما هم ما و هم دیگران بر این نکته که فعالیت بهائیان خاص است واقف بودیم و این دیگر تکرار مکررات بود. خاص است از آن جهت که در این آشفته بازار مکر و ریا، خیلی بی ریا و صادقانه به تبلیغ دینشان می پردازند و در این راه انواع و اقسام، رنج ها را هم تحمل می کنند. البته آیت الله در ادامه اعلام داشتند که: «ما در مقابل اقدامات آنان کارهای زیادی انجام داده‌ایم و آن را دنبال خواهیم کرد و نوشته‌هایی که در رد آنها نوشته شده را منتشر می‌کنیم.» خب البته این را هم همه می دانستند و تا حالا هم که به نحو احسنت انجام داده اید. آیت الله اشاره کرده اند که: «طلاب و علما فعال هستند و در مناطقی که فرق ضاله فعالیت می‌کنند به خوبی حضور دارند» خب حالا که طلاب و علما فعال هستند و کارشان راهم خوب بلدند، پس چرا به بهائیان اجازه صحبت داده نمی شود تا از خودشان دفاع کنند؟ یکجای کار می لنگدبخدا.

اما در هفته ای که گذشت آقای رئوفی تنها زندانی بهائی نبودند که بجرم عقیده محاکمه شدند. حتما خبر دستگیری یک شهروند بهائی و دو همکارشان در یاسوج را درهفته های قبل شنیده اید. دادگاه رسیدگی به اتهامات علی بخش بذر افكن (شهروند بهایی ساكن یاسوج) به همراه دو همكار ایشان به نامهای سعید فریدی و ظفر محمدی در تاریخ دوشنبه 16 آذر بطور غیرعلنی تشكیل و اعلام حكم به روزهای آینده موكول شد. به گزارش کمیته بهاییان مجموعه؟؟ فعالان حقوق بشر در ایران، این اشخاص از 25 آبان ماه تاكنون در بازداشت هستند و تنها اتهامی كه به خانواده های این سه تن گفته شده "تبلیغ و تشكیل جلسات غیر قانونی" بوده است. به این هم میگویند بلاتکلیفی، نمی گویند؟ اما در حالی که این سه نفر در زندان بودند آقای سپهر روشن به دلیل شرکت در مراسم مذهبی آئین بهایی روز چهارشنبه 4 آذرماه از سوی اداره اطلاعات شهرستان بهشهر احضار شد. واقعا عجیبه، یعنی یک بهائی برای شرکت در مراسم مذهبی خودش هم باید برود اجازه بگیرد؟ اما داستان این بوده که مامورین وزارت اطلاعات ضمن بازجویی از سپهر روشن به وی اطلاع دادند که برگزاری ضیافت بهائیان از سوی دادستان کل کشور ممنوع اعلام شده است، مامورین وزارت اطلاعات که قصد تطمیع وی را جهت همکاری با اطلاعات داشتند، ضمن تهدید ایشان نامبرده را پس از 2 ساعت بازجویی آزاد کردند. خب البته باید بگویم که سخن دادستان متین، اما ضیافت که تعطیل بردار نیست. شما گفتید تشکیلات تعطیل شود، گفتیم چشم، الان هم تشکیلات نداریم. اما مثل اینکه از این چشم گفتن ما خیلی خوشتان آمده هاااا. لازم به ذکر است در طی ماههای اخیر ، بسیاری از بهاییان در شهرهای مختلف ایران به دلیل حضورشان در جلسات مذهبی به ستادهای خبری اداره اطلاعات احضار شده اند.

خبرگزاری فارس نیوز، اینبار دست به دامان یک وبلاگ شده و درخبری اعلام کرده: «بازهم تقلید از رسانه بهائیان» البته ما بجز در تیتر خبر، در متن آن چیزی در رابطه با بهائیان ندیدیم!! البته بدانید که موضوع اصلا بهائیان نیستند واین خبر تنها تیترش به بهائیان اختصاص دارد. دعوا بر سر لحاف ملاست!! این خبر به اعتراض یک وبلاگنویس به دکور برنامه ای تحت عنوان، "روی موج" اختصاص دارد. نویسنده شاکی شده که چرا دکور این برنامه و حرکات مجری آن شبیه دکور و حرکات مجری برنامهء "نوبت شما" ست که از بی بی سی پخش می شود. ما که ربط تیتر را با خبر نفهمیدیم و این چندمین بار است که به این نکته اعتراف می کنیم. احتمالا چون آن وبلاگ نویس میدانسته ایرادش از دسته ایرادهای بنی اسرائیلی است و کسی گوشش به این حرفها بدهکار نیست، آمده یک تیتری زده که جلب توجه بکند. البته این جلب توجه تنها مختص این بنده خدا نیست.

برای مثال آقای محمودیان، معاون اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان، برای اینکه بتواند اعتبار احداث شهرک تخصصی چاپ را در استان خوزستان بگیرند چنین فرموده اند که: «در بخش اجتماعی و فرهنگی برای مبارزه با جریان‌ خزنده و آسیب‌رسان وهابیت، بهائیت، قوم‌گرایی و عرفان‌های دروغین مبتنی بر سكولاریسم فرهنگی نیاز به بیداری اجتماعی و فرهنگی داریم.» حالا شما بیا و این جمله را ترجمه کن!! یعنی اینکه ایشان یک بودجه کلان می خواهند، برای چه کاری؟ برای کار فرهنگی، یعنی چه؟ یعنی اینکه در این مملکت کار فرهنگی شده است چاپ ردیه. حالا فرقی نمی کند برای بهائی ها، دراویش و ... البته بهائی ها باشند خیلی بهتر است چون از این ها مظلومتر یافت می نشود، گشته ایم ما شما دیگه نگرد!!

اما تنها ایشان نیستند که از هر فرصتی برای حمله به بهائیان استفاده میکنند. گویا این روش کم کم دارد مد می شود وهرکجا مسئولی قرار است اعتباری بگیرد، فورا چوب برداشته و بدنبال بهائیان می افتد. از مسئول امور فرهنگی بانوان تبلیغات اسلامی استان اردبیل گرفته، تا همین آقای محمودیان و آیت الله صافی و .... جالب تر اینکه، خشکی و بی آبی و کمبود امکانات در یکی از روستاهای اطراف تهران هم به گردن بهائیان افتاده!! سایت آینده چنین می نویسد: «از سابقه مبارزه اهالی این روستا با فرقه ضاله بهاییت همین بس كه به رغم فقر در رژیم گذشته حاضر به فروش باغ ها و زمین های كشاورزی خود نشده و حتی با وجود واگذاری زمین های منطقه حدیقه از سوی هویدا به فرقه بهاییت حاضر نشدند ذره ای در برابر فشارهاتسلیم شوند» آقا جان می خواهی درد مردم را انعکاس بدهی چرا به دیگران تهمت میزنی؟ کمبودهای این روستا چه ربطی به بهائیان دارد؟ هزاران روستای دیگر با همین وضعیت در ایران وجود دارد که ساکنانش تا بحال اسم بهائیان را هم نشنیده اند، گناه کمبود امکانات آنجا برگردن کیست؟

تا هفته آینده خدا نگهدار...

نظر خود را بنویسید