×
صفحه نخستدرباره سایتشرایط استفادهحریم خصوصیتماس با ما
اصول اعتقاداتاخلاقیاتتاریخاجتماعیاحکامادیان دیگراقتصادبشاراتحقوق بشرسیاستپاسخ به اتهاماتشعر و ادبفهرست تمام مقالات
پیامهای مرکز جهانی بهائی اخبار جامعۀ بهائی گشت و گذار در اخبار بخش سردبیر

برای شروع یا قطع اشتراکتان در خبرنامه سایت، آدرس ایمیل خود را در ذیل وارد کنید.

ثبت نام
قطع اشتراک
twittertelegraminstagram
×
ببخشید کجا می‌توانم تمام پیامه ... بسیار پرمحتوی و پرمعنا بود یاد ... مهم نیست بهائیت دین است یا هرچ ... واقعا تاسف آوره.این اتفاق در ا ...
در پاسخ به فصلنامه مطالعات تاریخی شماره های 17 و 20 در پاسخ به ویژه نامه 29 ایّام جام جم ندای حق
یوزارسیف هم خاتم النبیّین بود!وقت آن است كه بدانيم دين بهايي چيستدرد دلی با خانم وزیر بهداشتآیا بهاییان در انتخابات شرکت می کنند؟تخریب گورستان‌ و عدم صدور جواز دفن بهاییان در شماری از شهرهای ایران
img

سایت نقطه نظر تلاشی برای رفع ابهامات و تعصبات عامه مردم راجع به دیانت بهائی است.

هدف بهائیان چیست؟
1387/03/28

اگر مقالات و اخباری که در سی روز گذشته در رسانه های ایران منتشر شده و در آنها به جامعه قدیمی و ریشه دار بهائیان ایران اشاره گشته ، مرور شود به وضوح متوجه اتّهامات و اعلام خطرهای متنوع و بعضاً ضد و نقیض مسئولان و غیر مسئولان می گردیم . در تعداد اندکی از سایتهای تندرو ، بهائیان به دست داشتن در انفجار شیراز متهم شده اند [i] – اتهامی که به سرعت بی اساس بودن آن بر همگان آشکار شد. تعداد معدودی از رسانه ها نیز با اعلان خبر بازداشت هفت نفر از مدیران جامعه بهائی سعی در تیره نمودن فضای افکار عمومی بر علیه بهائیان داشتند و عباراتی مانند اقدام علیه امنیت ملی [ii] را به بهائیان نسبت می دادند . البته این اتّهام در سالهای اخیر بقدری در موارد متعدد و برای اشخاص مختلف تکرار شده که دیگر افکار عمومی اعتباری برای آن قائل نیست و حتی یکی از ناظران حقوق بشر اعلام نمود که در ایران هر فردی را می توان در هر زمان به این اتهام بازداشت نمود و از حق داشتن وکیل و تماس با دنیای خارج منع کرد [iii] . علاوه بر موارد فوق در دو تریبون نسبتاً مهم ، امام جمعه مشهد آقای علم الهدی [iv] و معاون امور بین الملل مؤتلفه آقای حمید رضا ترقی [v] ، بهائیان را به جاسوسی و وارد شدن در فاز تروریستی متهم کردند و خواستار برخود قاطع و جدی مسئولان قوه قضائیه و سایر گروههای مردمی با بهائیان شدند. این اتهامات شدید ولی بی اساس ، بسرعت با عدم استقبال دیگر مسئولین روبرو شد و عملاً سکوت معنا دار سایر ائمه جمعه و جماعات و نیز سایر مسئولین مؤتلفه و سایر احزاب و گروهها، کذب و دروغ بودن این اظهارات را به ثبوت رساند. مضافاً ، این سکوت به طراحان چنین سناریوهائی بر علیه جامعه بهائی این پیام واضح و آشکار را داد که دیگر جامعه ایرانی را نمی توان با ضوضاء و هیاهو به اقدام جمعی بر علیه بهائیان تحریک نمود و از این آب گل آلود ماهی گرفت.

عدم پشتیبانی گروههای مختلف درون نظام از اتهامات شدید ولی بی اساسی که بر علیه بهائیان مطرح شده است ، این سوال اساسی را در اذهان مردم ایران ایجاد نموده است که براستی بهائیان کیانند و چه اهدافی را در سر می پرورانند؟ بیش از یک قرن و نیم است که جماعت پیشوایان دین در ایران اتهامات بسیار شدیدی را به بهائیان نسبت داده اند . این اتهامات از موارد مضحکی مانند خون‌آشامی و ارتباط با اجنه شروع شده و تا مواردی - به همان اندازه مضحک ولی خطرناک- مانند ارتباط و جاسوسی روس و انگلیس و عربستان و هند و اسرائیل و آمریکا (بنا به سلیقه گوینده و درجه زود باوری مخاطب و شرایط اجتماعی روز) پیش می رود. افراد بسیاری از بهائیان را نیز در طول این سالها به همین اتهامات بی اساس مورد هجوم و قتل و غارت قرار داده اند و حتی بقتل رسانده اند. این اتهامات و هجمات همگی بدون اثبات و ارائه دلیلی بوده است . در طول سی سال اخیر تلاش بسیار وسیعی از طرف نهادهای مختلف جمهوری اسلامی آغاز گردید تا بلکه بتوانند برای این اتهامات دلیل و مدرک قابل قبولی بیابند . اما همه تلاشهای این مجموعه قوی و منسجم نیز با شکست مواجه شد و عملا ً حتی یک برگ سند و مدرک معتبری که بتواند اتهامات سنگینی را که به بهائیان زده می شود اثبات کند ، ارائه نشده است.

بعنوان مثال، آقای عبدالله شهبازی که طبق ادعای خود، مدتی طولانی، دسترسی همه جانبه ای به اسناد و مدارک موجود در وزارت اطلاعات داشته است ، و در جمع آوری مدارک و طبقه بندی آن مهارتی بسزا دارد ، از ارائه یک سند معتبر که ارتباط بهائیان را با کشورهای بیگانه و سرویسهای جاسوسی نشان دهد عاجز مانده است. وی که با مهارت خارق العاده اش توانست در ظرف چند ماه بیش از هزار صفحه سند و مدرک در خصوص زمین خواری در شیراز [vi] جمع آوری کند و در سایت اینترنتی خود ارائه دهد ، در مورد بهائیان عملاً اظهار عجز نموده و به ژاژخایی متوسل شده است به نحوی که روزنامه نگاران و روشنفکران ایرانی اعتبار تاریخی نوشته های او را زیر سوال برده اند [vii] .

آیا بهائیان چه می گویند و چه می خواهند که اینگونه از طرف پیشوایان دینی در ایران به مدت نیم قرن مورد هجمه قرار گرفتند و مستوجب قتل و غارت شمرده شده اند؟ پاسخ را می توان در عملکرد صد و شصت ساله بهائیان در سطح کره خاک جستجو کرد. امروزه جامعه جهانی بهائی با متنوع ترین ترکیب پیروان ، منسجم ترین جمعیت دینی را با بیش از شش میلیون پیرو در سراسر جهان تشکیل می دهد . بهائیان نمایندگان بیش از هزار قوم و قبیله اند و نهایت تلاش خود را می کنند تا نوع بشر را بصورت هیکلی واحد متحد و منسجم نمایند. آنان معتقدند : همانگونه که اعضاء و اجزاء هیکل انسانی متنوع و متفاوت ولی در عین حال متحد و یک پارچه است ، جامعه بشری نیز می تواند و باید بصورت هیکلی متحد و واحد در آید تا روی سعادت و آرامش و رفاه را ببیند. بهائیان با نهایت تلاش و کوشش سعی می کنند این پیام حضرت بهاء الله را بگوش مردمان برسانند که : « عالم یک وطن محسوب و من علی الارض اهل آن »

بهائیان در طول این سالها ، علی رغم مشکلات و دشواریهائی که پیشوایان ادیان عتیقه در راه ایشان ایجاد نموده اند ، موفق شده اند جامعه ای دینی را بنا نهند که طبقه روحانی در آن وجود ندارد. در جامعه بهائی جائی برای کشیش و آخوند و حاخام و مغ و امثال آن نیست و وحدت و اتحاد جامعه از طریق شوراهائی متحقق می شود که هر ساله توسط بهائیان انتخاب می گردند. همین مطلب نقطه قوت جامعه بهائیان ایران و رمز بقای آن بوده است. حملات شدید به جامعه بهائی ایران از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شد و گروهی از دشمنان قسم خورده این آئین که در نهادهای قضائی و انتظامی و اطلاعاتی نفوذ کرده بودند به شناسائی ، دستگیری ، اعدام و در بعضی موارد ترور بهائیان معروف دست زدند به این امید که جامعه بهائی را از رهبری محروم کنند و در نتیجه این جامعه به مرور ایام مضمحل گردد. اما زندانی کردن هزاران بهائی و اعدام بیش از دویست تن از آنان نتوانست کوچکترین خدشه ای در نظم و انسجام و اتّحاد و اتّفاق جامعه ای ایجاد کند که آموخته است چگونه اصول انتخابات و مشورت صحیح را برای اداره امور خود بکار برد.

اینست هدف و آرزوی بهائیان و اینست الگوی بهائی که تلاش می کند بعنوان هدیه ای تقدیم بشریت معاصر نماید. الگوئی از جامعه که از افرادی صادق ، خیر خواه و وظیفه شناس ساخته شده است . افرادی که فرا گرفته اند تا در بین خود در نهایت فروتنی و ادب مشورت نمایند و امور جامعه خود را به پیش برند. افرادی که فضائل و خصوصیات روحانی مانند صداقت و شجاعت و ادب و عشق و معرفت را با مهارتهای علمی و تکنولوژی در هم آمیخته اند. افرادی که به همه نوع انسان به یک چشم می نگرند و در میان آنان تفاوتی بین مؤمن و غیر مؤمن ، ثروتمند و فقیر ، زن و مرد ، پیر و جوان ، سیاه و سفید ، دانشمند و عامی نیست. جامعه ای که در آن کار و تلاش همچون عبادت شمرده می شود ، تحصیل علم بزرگترین منقبت است ، بی سوادی ریشه کن شده است و خدمت به نوع انسان نهایت آرزو و آمال هر فردیست. این موارد قسمتی از تصویریست که بهاءالله ، پیامبر ایرانی معاصر، برای جامعه بشری ترسیم نموده است و اکنون میلیونها نفر در سراسر جهان در راه تحقق آن به تلاش و کوشش مشغولند.

برای آنکه هدف بهائیان آشکار شود باید به سراغ کودکان آنان رفت و دید که بهائیان فرزندان و کودکان خود را چگونه تعلیم می دهند. کودکان بهائی از آغاز کودکی با این کلمات پیامبر ایرانی پرورش می یابند:

« نور اتفاق آفاق را روشن و منور سازد » [viii]

« هیچ نوری به نور عدل معادله نمی نماید » [ix]

« در روضه قلب جز گل عشق مکار » [x]

« امروز انسان کسی است که به خدمت جمیع من علی الارض قیام نماید » [xi]

« صدق و راستی اساس جمیع فضائل انسانی است » [xii]

«بعد از عرفان حق اعظم امور استقامت بر امر اوست» [xiii]

« طوبی لمن اختار اخاه علی نفسه » [xiv]

« نیکوست حال نفسیکه به محبت تمام با عموم انام معاشرت نماید» [xv]

اینست هدف بهائیان ، و اینست رمز بقای جامعه بهائیان ایران .

[i] سایت رهپویان وصال و قدس نیوز //www.qodsnews.com/news/daily/ 818 .html

[ii] [ii] نشست خبری سخنگوی دولت از سایت روزنامه همشهری : //www.hamshahrionline.ir/News/?id= 56177

[iii] دیده بان حقوق بشر گزارش باعنوان : شما هر کسی را به هر دليلی می توانيد بازداشت کنيد"

[iv] سایت شبستان //www.shabestan.ir/newsdetail.asp?newsid=87030314441313 

[v] سایت خبر گزاری جمهوری اسلامی //www.irna.com/View/FullStory/?NewsId=57564 

[vi] سایت عبدالله شهبازی //www.shahbazi.org 

[vii] مقالات آقای زید آبادی در سایت روز : //www.roozonline.com/archives/ 2008/06 /post_ 7660 .php و //www.roozonline.com/archives/ 2008/05 /post_ 7506 .php

[viii] منتخباتی از آثار حضرت بهاءالله ص 184 شماره 132

[ix] لوح شیخ نجفی

[x] کلمات مبارکه مکنونه فارسی شماره 3

[xi] منتخباتی از آثار حضرت بهاء الله صفحه 160 شماره 117

[xii] ظهور عدل الهی ص 55

[xiii] آیات الهی جلد یک ص 98

[xiv] کلمات مبارکه فردوسیه

[xv] منتخباتی از آثار حضرت بهاءالله ص 214 شماره 156

نظر خود را بنویسید


ghadr dani

saman gholampoor
ارسال شده در : 1387/8/19

az khodavand saadate shoma ra khastaram kheli kamel bod