×
صفحه نخستدرباره سایتشرایط استفادهحریم خصوصیتماس با ما
اصول اعتقاداتاخلاقیاتتاریخاجتماعیاحکامادیان دیگراقتصادبشاراتحقوق بشرسیاستپاسخ به اتهاماتشعر و ادبفهرست تمام مقالات
پیامهای مرکز جهانی بهائی اخبار جامعۀ بهائی گشت و گذار در اخبار بخش سردبیر

برای شروع یا قطع اشتراکتان در خبرنامه سایت، آدرس ایمیل خود را در ذیل وارد کنید.

ثبت نام
قطع اشتراک
twittertelegraminstagram
×
ببخشید کجا می‌توانم تمام پیامه ... بسیار پرمحتوی و پرمعنا بود یاد ... مهم نیست بهائیت دین است یا هرچ ... واقعا تاسف آوره.این اتفاق در ا ...
در پاسخ به فصلنامه مطالعات تاریخی شماره های 17 و 20 در پاسخ به ویژه نامه 29 ایّام جام جم ندای حق
یوزارسیف هم خاتم النبیّین بود!وقت آن است كه بدانيم دين بهايي چيستدرد دلی با خانم وزیر بهداشتآیا بهاییان در انتخابات شرکت می کنند؟تخریب گورستان‌ و عدم صدور جواز دفن بهاییان در شماری از شهرهای ایران
img

سایت نقطه نظر تلاشی برای رفع ابهامات و تعصبات عامه مردم راجع به دیانت بهائی است.

از رنجی که میبریم
1387/04/13

با نگاهی دقیق و موشکافانه به وضعیت کنونی جهان امروز و علی الخصوص میهن عزیزمان ایران ، و مشاهده نابسامانی ها ، خرابی ها ، جنگ ، فقر و فحشا و ... نیاز جهان به تعلیمات دیانت بهایی بیش از پیش نمایان می شود .

روی سخن نگارنده بیشتر با برادران و خواهران هموطنی است که سالهاست با هموطنان بهائی خود زندگی می کنند ولی یا از روی خجالت یا از ترس بی آبرویی و انگ جاسوسی و اکثراً بعلت فضای مسموم جامعه ، جامعه بهائیان ایران را نشناختند و البته آن عده هم که احبا رااز نزدیک می شناسند و بعضا این آئین جهانی را تصدیق کرده اند به همان علتهای گفته شده در بالا جرات بیان افکار و نظرات خود را برای دیگر دوستان خود ندارند .

در جامعه امروز ایران شاهد آن هستیم که بیش از هر زمان دیگری توهین ها و تهدیدات عیله بهائیان فزونی گرفته ، این اهانت ها و تهمت ها که غالبا تکراری است همگی سعی در نشان دادن چهره ای مخدوش از بهائیان دارند . همانطور که حتما در خبرها خوانده یا شنیده اید ، در جامعه ایران امروز ، شاهد فساد اخلاقی و مالی بسیاری مخصوصا در بین مدیران رده بالای آن هستیم ، مانند خبری که روزنامه اعتماد با عنوان سکوت اصولگرایانه از آن نام میبرد : سايت ها و خبرگزاري هاي اصولگرا درواکنش به اتفاقات اخير دانشگاه زنجان سکوت کرده اند. هيچ کدام از ارگانهاي قديمي و جديد اصولگرايان، اخباري از رسوايي اخلاقي و قصد تعرض يکي ازمسوولان دانشگاه زنجان به يک دانشجو را منتشر نکرده و ترجيح داده اند سکوتاختيار کنند . چندي پيش،خبرهاي مشابهي از هتک حرمت دختر دانشجوي تبريزي توسط مامور حراست دانشگاه،و پيشتر از آن در دانشگاه علامه، و باز هم پيشتر در دانشگاه کرمانشاه دررسانه ها منتشر شده بود. تاسف برانگیز آنجاست که متاسفانه ایران عزیز امروز اسم حکومت اسلامی را یدک می کشد و صدالبته واضح و مبرهن است که با این حرکات شاهد مردمی دین گریز و بعضا دین ستیز خواهیم بود .

این حرکات از سوی کسانی امروز سر میزند ، که روزی بهائیان را به داشتن روابط جنسی آزاد و بی بندوباری متهم می کردند و می کنند حال آنکه عبدالبهاء می گوید :

... اهل بهاء بايد مظاهر عصمت کبری و عفت عظمی باشند ..... تنزيه و تقديس از اعظم خصائص اهل بها است ورقات موقنه مطمئنّه بايد در کمال تنزيه و تقديس و عفّت و عصمت و ستر و حجاب و حيا مشهور اهل آفاق گردند تا کلّ بر پاکی و طهارت و کمالات عفّتيّهء ايشان شهادت دهند زيرا ذرّه ئی از عفّت اعظم از صد هزار سال عبادت در دريای معرفت است .

توجه به عصمت و پاکدامنی ، مکررا در بیانات مبارکه موجود است . اما متاسفانه مغرضین امر مبارک با سانسور و محروم کردن احبا از حضور در فعالیتهای اجتماعی و همچنین تحصیلات عالیه مانع از ورود احبا به صحنه های اصلی اجتماع می شوند . لازم به ذکر است که پیش از آنکه دولت‌ها در قوانین اصلی خود به فکر ایجاد و ارائه حق تحصیلبرای ملت‌های خود باشند، حق تحصیل و آموزش به عنوان حقوق اصلی و بنیادینبشر در اعلامیه جهانی حقوق بشر به صراحت اعلام شده است، آنچنان که در ماده۲۶این اعلامیه آمده است: «هر کس حق دارد که از آموزش و پرورش بهره‌مندشود. آموزش و پرورش لااقل تا حدودی که مربوط به تعلیمات ابتدایی و اساسیاست باید رایگان باشد. آموزش ابتدایی اجباری است. آموزش حرفه‌ای بایدعمومیت پیدا کند و آموزش عالی باید با شرایط تساوی کامل به روی همه بازباشد تا همه بنا به استعداد خود بتوانند از آن بهره گیرند». تصریح‌کنندگانحقوق بشر حتی پا را هم از این فراتر گذاشته‌اند و آنچه که باید به ملت‌هاآموزش داده شود را هم تشریح کرده‌اند: «آموزش و پرورش باید طوری هدایت شودکه شخصیت انسانی هر فرد را به حد کمال رشد آن برساند و احترام حقوق وآزادی‌های بشر را تقویت کند. آموزش و پرورش باید حس تفاهم، گذشت و احترامبه عقیده مخالف و دوستی بین تمام ملل و جمعیت‌های نژادی یا مذهبی و همچنینتوسعه فعالیت‌های ملل متحد را در راه حفظ صلح تسهیل نماید».بله! ایران در سال ۱۳۵۴ رسما اعلامیه جهانی حقوق بشر را پذیرفته وبنابراین در راستای تعهدات بین‌المللی موظف است که همه قوانین، آیین‌نامهو اصول قانونی خود را با توجه به این اصول قانونی تدوین و تعیین کند. درکنار همه این موضوعات با توجه به صراحت ماده ۲۷ کنوانسیون وین که در ماهمی ‌۱۹۶۹ مصوب شده است، هیچ دولتی حق ندارد به استناد و قوانین داخلی خودمعاهدات جهانی را نادیده بگیرد. آموزش و پرورش هم از این قبیل موضوعات استکه حذف و یا تهدید و تحدید آن نقض حقوق بشر است.

وجود اینگونه تبعیضات برای کسانی که داعیه حکومت اسلامی را دارند و آنرا حکومتی مهرورز میدانند بسیار زشت و ناپسند است . اما نکته ای که هموطنان غیربهائی باید به آن توجه داشته باشند تاکید دیانت بهائی بر تحصیل مخصوصا تحصیل دختران و زنان است برای درک بهتر موضوع قسمتی از نامه عبدالبها به مناسبت تاسیس مدرسه ای برای بانوان را در زیر می آورم :

.... شماها که معلّميد بايد بيشتر از تعليم به تربيت پردازيد تا بنات را بعصمت و عفّت و حسن اخلاق و آداب پرورش دهيد و تعليم علوم نمائيد ....

ملاحظه می کنید که اول تاکید ایشان به عصمت و عفت است . آیا به نظر خواننده دانا ، پیروان چنین آئینی می توانند به کاراهای منافی اخلاق تحت لوای دین بپردازند؟ آیا آنانی که تهمت واهی آزاد بودن ازدواج با محارم را به بهائیان می زنند این بیان عبدالبها را خوانده اند :

... در ازدواج حکمت الهيّه چنان اقتضا می‌نمايد که از جنس بعيد باشد يعنی بين زوجين هر چند بُعد بيشتر سلاله قويتر و خوش سيماتر و صحّت و عافيت بهتر گردد و اين درفنّ طبّ نيز مسلّم و محقّق است و احکام طبّيه مشروع و عمل بموجب آن منصوص و فرض لهذا تا تواند انسان بايد خويشی بجنس بعيد نمايد...

والبته بعد از این بیان ایشان ازدواج با خویشان نزدیک را هم در آینده غریب الوقوع میدانند که متاسفانه در بعضی از سایتها بجای کلمه ( اقارب ) به معنی خویشان، از کلمه محارم استفاده شده است که بهیچ عنوان صحت ندارد . متحری حقیقت خود براحتی قادر به تمیز این موضوع و امثال این تهمت ها خواهد بود زیرا که بر طبق دیانت بهائی و اصول دوازده گانه آن، علم و دین باید با هم هماهنگی و همخوانی داشته باشند و دوستان آگاه می دانند که از نظر علمی هم ازدواج مثلا خواهر با برادر تائید نشدنی است .

نظر خود را بنویسید